שחלות פוליציסטיות

מאת: דן עמיר

שחלות פוליציסטיות היא תסמונת שמשפיעה על כ-10% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות. היא מתאפיינת בעיקר באי סדירות של מחזורים שנוטים להיות ארוכים ולא סדירים, ולעיתים אמנוריאה (ווסת לא מגיעה). התסמונת מאופיינת גם בסימנים משניים כגון אקנה, שיעור יתר בפנים (אופייני בפיאות ובסנטר), והשמנה. סימנים אלה *ממש* לא חייבים להופיע עם התסמונת- כלומר, אישה יכולה להיות רזה, עם עור חלק וללא שיעור, והסימפטום היחיד יהיו מחזורים (cycles) ארוכים- הרבה זמן בין וסת לווסת. 

שחלות פוליציסטיות הן סיבה מובילה למה שהרפואה מגדירה כאי-פריון, והרבה מאד נשים צריכות לעבור טיפולי הפריה כאשר ירצו להרות, עד אז יטלו גלולות להסדרת המחזור (שהוא מלאכותי לחלוטין) מכיוון שלטווח הארוך, לא בריא להיות ללא וסת תקופה ארוכה. 

מה שנשים אלה צריכות לדעת- שהן בעצם פוריות *מאד*. בטיפולי הפוריות מאד נזהרים עם גירוי השחלות אצל נשים אלה מכיוון שבבת אחת יכולים להבשיל המון זקיקים ש״תקועים״ בשלב מסוים בהתפתחות שלהם. 

הסיבה היחידה שקשה להרות עם שחלות פוליציסטיות היא מכיוון שבעצם, הביוץ מתרחש רק כמה פעמים בשנה או לא מתרחש בכלל ומאד קשה לדעת מתי הביוץ קרב. כלומר, אם האשה תצליח להגיע למצב שהיא מבייצת בצורה סדירה לא אמורה להיות בעיה להרות (בהנחה שאין בעיות אחרות ברקע והזרע תקין). 

כאן נכנסת הרפואה הסינית, שבשילוב של דיקור, צמחי מרפא ושינוי תזונתי (חשוב מכיוון שלרוב זוהי תסמונת מטבולית), ניתן *בהרבה מאד מהמקרים* לייצב את המחזור עד למצב שבו האישה מבייצת בין 10-12 פעמים בשנה, המחזור יחסית סדיר והאשה יודעת מתי היא מבייצת ומתי חלון הפוריות. זוהי אפשרות שרוב הנשים פשוט לא מודעות אליה. 

כמובן שכאשר מאזנים את המערכת ההורמונלית גם סימנים אחרים יכולים להשתפר ואף להיעלם.

אז אם אתן מתכננות להרות בעתיד הקרוב או הרחוק והמחזור שלכן לא סדיר, יש אפשרות שלא תצטרכו להגיע לעולם לטיפולי פוריות. 

גם אם את לא מתכננת להרות- רצוי מאד להסדיר את המחזור מכיוון שהאפשרות השניה היא פשוט גלולות, מה שלא מתאים להרבה מאד נשים.