דיקור סיני ופוריות

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: דן עמיר - מטפל מוסמך ע"י האגודה לרפואה סינית בישראל​

 

קושי להיכנס להיריון לא תמיד מלווה בבעיה אמיתית במערכת הפוריות. אחד מהדברים שיכולים למנוע את ההיריון היא מחזוריות לא סדירה. אם לאישה יש וסת לאחר 30 יום, וחודש אחרי זה הוסת תגיע לאחר 40 יום, וחודש אחרי זה לאחר 35 יום, יהיה לה קשה לדעת מתי חלון הפוריות וקל מאד להחמיץ אותו, במיוחד אם אינה מודעת לסימנים המיוחדים שהגוף שלה משדר לקראת הביוץ. הסבר קצר- הביוץ מתרחש 14 יום *לפני* הוסת. שלב זה (בין הביוץ לוסת) נקרא השלב הלוטאלי והוא ברוב המוחלט של המקרים יהיה 14 יום. יש לזה סיבה ביולוגית ברורה שאני לא אכנס אליה כרגע :)

כלומר, במחזוריות של 30 יום, הביוץ היה ביום 16, מחזוריות של 35 יום הביוץ ביום 21 וכו'. השלב שמתארך או מתקצר תמיד יהיה השלב בין הוסת לביוץ (השלב הפוליקולארי- הזמן שבו הזקיקים מתפתחים עד לביוץ). הבעיה היא, שאפשר לדעת רק בדיעבד איזה יום היה הביוץ. לכן לאישה שהמחזורים שלה לא באותו אורך יהיה קשה לצפות קדימה מתי הביוץ, והרבה פעמים חלון הפוריות- שהוא כ-3 ימים, חולף. אם נוסיף לזה את העובדה שסטטיסטית, לזוג בריא שקיים יחסים בחלון הפוריות יש 20% סיכוי להיריון, אפשר להבין שמחזוריות לא סדירה עלולה לגרום לעיכוב בהתעברות, וככל שהזמן עובר, יש גם יותר לחץ על בני הזוג. 

בדרך כלל זוגות אלה מגיעים לרופאים, ואלה עושים את מה שהם יודעים- משתלטים על המערכת ההורמונלית של האישה, לוקחים זרע מהגבר ועושים את הכל בצורה "מלאכותית".

מחזוריות לא סדירה יכולה להיגרם ממספר סיבות- אפילו משהו פשוט כמו תקופה עמוסה בעבודה. 

העניין הוא שבאמת אין צורך להגיע למצב הזה. זה באמת לא קשה להביא את האישה למחזוריות סדירה בעזרת דיקור (שלפעמים מספיק) וצמחי מרפא. כמובן שעדיף להגיע לטיפול לפני שמתחילים לנסות כדי להביא את הגוף למצב אופטימלי- כך לא רק יהיה ידוע מתי צריך לקיים יחסים כדי שתהיה התעברות, אלא גם הסימנים המקדימים לביוץ מתגברים (הפרשות מאד מסוימות שמעידות על חלון הפוריות), והסיכוי להשתרשות העובר עולה בהנחה וכן הייתה התעברות, בגלל שהטיפול מווסת את כל המערכת ההורמונלית. צפו גם ל"תופעות לוואי" רצויות של הטיפול, אפילו אם לא התכוונתן לטפל בהן- פחות כאבי מחזור, פחות PMS וחודשים נקיים מסערות הורמונליות (לפחות עד ההיריון!:) אבל זה כבר לכתבה אחרת!

בקיצור, לפני שאתם מנסים ומנסים ולא מצליחים, ולפני שאתם נכנסים ללחץ ופונים לרופאים- תראו מה יש למטפל הסיני המקומי לייעץ לכם.