טבעונות, מה חשוב לדעת

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: דן עמיר - מטפל מוסמך ע"י האגודה לרפואה סינית בישראל​

 

לאחרונה הרבה מאד מטופלים שואלים אותי מה דעתי לגבי טבעונות, לאור הגל המסיבי ששוטף את הארץ, ותוהים אם כדאי להם לאמץ את דרך החיים הזו. ובכן, התשובה לכך (לדעתי, אני מדגיש- לדעתי) ממש לא פשוטה. הטענות לטבעונות נחלקות בגדול ל-3: מוסרי, סביבתי, וביולוגי. 

מוסרי- אנו חיים בעולם מודרני המספק לנו את כל צרכי המזון שאנו צריכים מן הצומח, וקיימים תוספי תזונה שימלאו לנו את החסר. לפי טענה זו, אין סיבה להרוג חיות אחרות (גם אנחנו סוג של חיות- לפעמים קל לשכוח) כאשר אפשר לקבל את צורכי התזונה שלנו ממקורות שאינם מהחי.

סביבתי- חיות המשק הורסות את הסביבה. על זה אין עוררין. מזיהום של מי תהום על ידי התרופות הניתנות בגלל תנאי מחיה בלתי אפשריים, דרך גזי החממה שהן פולטות ההורסות את שכבת האוזון, עד כריתת יערות לשטחי מרעה ושימוש בשטחי חקלאות כדי לגדל אוכל לחיות המשק במקום לאנשים. 

ביולוגי- האדם אינו אמור לאכול בשר. מערכת העיכול לנו אינה בנויה כמו של טורפים, והמון מחלות הן בגלל צריכת הבשר.

בעיני, הטיעון הראשון והשני הם משהו ששווה להילחם עליו. הטיעון השלישי לא מחזיק מים. כל הסימנים מראים שבני האדם הם אוכלי כל, וכך היינו משחר האנושות. כדי שמערכת העצבים של העובר תתפתח כראוי הוא זקוק לחומצה פולית ו- B12, ויטמין הנמצא כמעט בלעדית במזון מן החי, ואם מסתכלים על המצב לפני העולם המודרני- B12 היה אך ורק במוצרים מן החי. כמו כן, צריך פשוט להתבונן בעולם החיות- מכיוון שאנו, שוב, בעלי חיים. קיים עוד סטטוס חוץ מצמחוני וטורף- אוכל כל. אנחנו לא היחידים. ישנן המון חיות בטבע שאוכלות מזון גם מן הצומח וגם ומן החי. מבחינה ביולוגית- גופנו זקוק לשניהם כדי להמשיך לתפקד. אם שמים נתח בשר מול פיל, שהוא צמחוני, הפיל לא יאכל. אותו דבר לגבי חסה ואריה. לגבי מוצרי חלב- שוב, אני משתמש באותו היגיון- אנחנו החיות היחידות בטבע ששותות חלב של חיה אחרת, לאורך כל חיינו ולא רק בינקות. לכן, אני רואה במוצרי חלב משהו שהאדם לא אמור לצרוך. אבל- וזה אבל גדול- אין שום ספק שאנו אוכלים הרבה יותר מדי בשר. רק בכמה עשורים האחרונים לבני האדם יש גישה כל כך רחבה למזון, ולבשר במיוחד. מבחינה ביולוגית ואבולוציונית, האדם לא אמור לאכול כל כך הרבה בשר- ומשם כל התחלואות של בני האדם ושל התעשייה. 

מוצרים מן החי אמורים לעלות לנו הרבה כסף- בדיוק בגלל שהגידול שלהם צריך להיעשות הצורה הומאנית, לא תעשייתית, ומקומית. בני האדם צריכים להתחיל להתרגל לאכול את כל חלקי החיה, ולא רק את אלה שהכי טעימים לנו. בסיסה של התזונה צריכה להיות צמחית ועליה לשלב מדי פעם בשר. (הכמות הנכונה משתנה בין אדם לאדם, לפי הרפואה הסינית). בדיוק כפי שהאדם חי בכל ההיסטוריה, עד העידן המודרני.

אם הטיעון הוא מוסרי, ולא בריאותי או ביולוגי, אין ספק שניתן לחיות חיים בריאים ביותר כטבעונים, אך זה דורש אחריות והכרה של חומרי גלם שלפעמים נתקלים בהם בפעם הראשונה. הנטייה של הרבה טבעונים היא להידרדר לאכילה של אוכל מעובד מכיוון שקשה הרבה פעמים לדאוג לאוכל טרי, טבעוני ומזין עם אורח החיים הלחוץ שלנו. זוהי טעות שגורמת הרבה פעמים לחולשה קיצונית וכל מיני מחלות שמרימות את ראשן. כמו כן, יש אוכלוסייה מסוימת (בעיקר בקרב הנשים), שלהן לא הייתי ממליץ לאמץ טבעונות. במקרים מסויימים, מבחינת הרפואה הסינית (בעיקר אחרי לידה!!), אין מנוס מאכילת מוצרים מן החי- בעיני הסינים, זוהי סוג של אנרגיה שלא קיימת בצמחים. מצד שני, ישנם אנשים (מהקצה השני של הסקאלה), שלהפסיק לאכול מוצרים מן החי יתאים להם מאד, ויכול לעזור להיפטר מהרבה מחלות, אך בטווח הארוך יהיה צורך לשלב מעט בשר בתפריט, או לקחת תוסף של B12.

לסיכום (ותודה אם הגעתם עד כאן :), לדעתי טבעונות אינה מתאימה לכל אחד מבחינה בריאותית, ואם השיקול לאמץ טבעונות היא מוסרית, יש צורך לעשות זאת בצורה מושכלת ומזינה.

ובעיקר, ליהנות מהאוכל, ושיהיה לכולם בתיאבון :)