גלולות למניעת הריון, יתרונות וחסרונות

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: דן עמיר - מטפל מוסמך ע"י האגודה לרפואה סינית בישראל​

בזמן האחרון יש התעוררות (מבורכת) של אנשים, שמתחילים לשאול שאלות חשובות לגבי התרופות שאנו לוקחים. לצערי, גם לתופעה זו יש את הפן הקיצוני שלה- בעיקר קבוצות של אנשים שממש מחרימים את הרפואה הקונבנציונלית. 

אך המצב איננו שחור או לבן. אם ניקח כדוגמה את עניין הגלולות, חשוב מאד להבהיר משהו (שנאמר בכתבה כמה פעמים): נטילת גלולות למניעת היריון היא בחירה שלעיתים היא הרע במיעוטו. כמו כל תרופה, גם לה יש תופעות לוואי, שמשתנות מאשה לאשה ובין סוגי הגלולות. תפקיד האשה הוא לבחון את היתרונות והחסרונות באמצעי מניעה זה (חלק מהחסרונות יצוצו רק אחרי שמתחילים לקחת את הגלולות), ולהחליט מה נכון בשבילה בשלב שהיא נמצאת בו בחיים. היריון לא רצוי שמוביל לגרידה, עלול לגרום יותר נזק משנים של גלולות. שלא לדבר על כך שהתהליך הוא לא נעים, אם להיות עדין בתיאור. 

כמו כן, רוב הנשים שנמצאות במערכת יחסים קבועה (לפחות שאני מכיר), לא מוכנות אפילו לשקול שימוש בקונדומים. שיטת המודעות לפריון, שעוקבת אחר המחזוריות בדקדקנות ע"י מתן תשומת לב להפרשות מסוימות, ספירת ימים וחום עם שחר, דורשת הרבה מוטיבציה, ויצא לי לא פעם ולא פעמיים לראות נשים (ומטופלות שלי) שניסו את השיטה ונכנסו להיריון בזמן הכי לא נכון. 

מה שאני רואה כבעיה יותר גדולה בשיטת הגלולות, הוא הקלות שבה רופאים רושמים אותה לסיבות שאינן קשורות לרצון להימנע להיריון- דימום כבד, מחזור לא סדיר, כאבי מחזור אכזריים, אקנה על רקע אי איזון הורמונלי ועוד. אלה הכלים שיש לרופאים כדי לעזור למטופלות שלהם. לבעיות האלה יש פתרון- דיקור, צמחי מרפא ושינוי תזונתי, שיכולים (לפעמים בקלות יחסית!!!) ממש לפתור את הבעיות בלי לקחת גלולות. הבעיה האמיתית היא שנשים אינן מודעות לאלטרנטיבה הזו, והרופאים לא מודעים, או מודעים ולא מאמינים, רק לעתים רחוקות הם ימליצו על טיפול ברפואה משלימה. 

לסיכום, מה שהכי חשוב הוא שכל אחת תחשוב בכוחות עצמה. לאיזה צורך היא צריכה את הגלולות? מה אורח

חיים שלה? האם היא רווקה או בזוגיות? אילו פשרות היא ובן זוגה מוכנים לעשות בחיי המין כדי להימנע מהיריון? בת כמה היא? כמה זמן היא לוקחת גלולות? 

השאלות הן רבות ומגוונות, ועל כל אשה לעשות בחירה מושכלת, ובעיקר לא להיות קיצוני לפה או לשם.