טבע המציאות האישית

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: רותם ליכט

ככל הנהוג הוא להפריד בין רוח לחומר, ובין חומר לאנרגיה, אבל ככל שמעמיקים באינפורמציה הקיימת מזה אלפי שנים, ואף במחקרים מדעיים העדכניים ביותר, מתגלה מציאות בה אין הפרדה בין חומר לאנרגיה, והדואליות של רוח-חומר שהכתיבה את תפיסת המציאות שלנו איננה מדויקת.

בהילוך מהיר להבנה שלנו כיום- שאנחנו חלק בלתי נפרד מהקיום, עולה השאלה על מערכת היחסים בין המחשבות שלנו לחומר.

האם אני יכול בעזרת המחשבות שלי ליצור שינוי במציאות האישית שלי?

 

המח שלנו מעורב בכל פעולה שאנחנו עושים, כולל את איך שאנחנו חושבים, מרגישים ומתנהגים. אפשר לקרוא לו ה"איבר" של האישיות שלנו.

אם אנחנו מגיעים מתוך הפרדיגמה שלמחשבות שלנו ישנה השפעה על המציאות שלנו,

אז מדוע לא לעשות זאת מבחירה ולא מתוך תגובה?

בדרך כלל, רוב המחשבות שלנו דומות למחשבות שהיו לנו יום קודם, ורובן רצות על אוטומט כהרגל, משמע המחשבות אותן אנו חושבים מובילות לאותן בחירות, אותן בחירות מובילות לאותה התנהגות, אותה התנהגות מובילה לאותה חווית מציאות ואותה חווית מציאות מובילה לאותם רגשות ואותם רגשות מובילים שוב לאותן מחשבות.

הפיזיולוגיה שלנו, המערכת האנדוקרינולוגית (מערכת הורמונלית), המערכת המטבולית,

מערכת שלד שריר- התנועה, היציבה וההליכה והמצב הבריאותי שלנו, כל אלו שווים באותה מידה לאיך שאנחנו חושבים, מרגישים ומתנהגים.

איך שאנחנו חושבים, מרגישים ומתנהגים-הם מכלול האישיות שלנו, והאישיות שלנו היא שיוצרת את המציאות האישית שלנו.

אם אנחנו רוצים לראות את טבע המציאות האישית שלנו, ואף ליצור מציאות חדשה, אז עלינו להתחיל להתבונן על מה אנחנו חושבים ומרגישים.

עלינו להיות ערים להרגלי החשיבה הלא מודעת שלנו, אותם הרגלים שמנהלים אותנו ביום יום, להבין אותם, להחליט אם הם שייכים לעבר ואינם משרתים אותנו או שעדיין רלוונטיים לנו בהווה.

המח שלנו מאורגן בצורה כזו שהוא משקף את כל מה שלמדנו וחווינו עד לרגע הזה,

בכל יום שאנחנו עושים את אותן הפעולות בדיוק, בצורה מיומנת ואפילו אוטומטית, פוגשים את אותם האנשים, עוסקים באותם הנושאים המוכרים לנו, שותים את אותו קפה, מצחצחים שיניים עם אותה היד..נשאלת השאלה: האם השתניניו?

האם אפשרי שנחשוב את אותן המחשבות, נרגיש את אותם הרגשות נתנהג בדיוק כפי שאנחנו רגילים- ועדיין נצפה שמשהו בחיים שלנו ישתנה?

 

יש משפט שאומר:

Nerve cells that fire together wire together

פעולות שחוזרות על עצמן קושרות במח תאי עצב יחד וחותמות רשת תאים לאותה פעולה, בין אם דפוס מחשבתי, רגשי או התנהגותי, ומולידות שוב ושוב את אותה התוצאה.

כך נוצרים דפוסים בתת- מודע של אמונות , תפיסה וגישה לחיים, ומבלי שנבחין הם אלו שיקבעו את האישיות והמציאות האישית שלנו.

ככל שאנחנו חוזרים על אותם הדפוסים שוב ושוב, אנחנו מלמדים את הגוף שלנו לדעת אותם טוב יותר מהראש שלנו.

הרגל הוא הרגל כאשר הגוף שלנו הטמיע את הדפוס ושולט בו באופן לא מודע.

אריק קנדל, נוירופסיכיאטר וזוכה פרס נובל לפיזיולוגיה על מחקר שעשה על זיכרון והאופן בו הוא נשמר בתאי עצב, טוען שבזמן שאנו לומדים משהו חדש, אנחנו יוצרים ואף מכפילים את הקשרים של תאי העצב במוח, והם ישמרו רק אם נחזור עליהם, נשנן ונזכור אותם, אחרת אותם קשרים יפרמו כלא היו תוך כמה שעות או ימים.

אם ללמוד משהו חדש יוצר קשרים חדשים במוח, אז לחזור עליהם זה לקיים ולשמר אותם.

 

לשם למידת מחשבות, רגשות ופעולות חדשות, יש לשים את מלוא תשומת הלב המודעת שלנו על התהליך ולהעניק לו תוכנית, תבנית וחזון עם סדר מסוים ומכוון למקום אליו רוצים להגיע.

תחילה המח חמקמק ולא מיומן והגוף אינו "מאולף" בלתרגל באופן מודע דפוסי חשיבה ורגש חדשים, ולכן טכניקה וארגון חשובים לתהליך.

תשומת לב ומודעות הם הדרך, ואלו נבנים ע"י כלים נרכשים כמו התבוננות, מדיטציה, נשימות וכתיבה.

אנחנו יוצרים הבנה עמוקה של התהליך, הגדרה וראייה ברורה של החוויה האישית החדשה אותה נרצה לייצר, ומתוך הסדר הזה יש לפעול.

ככל שנהיה ברורים יותר, נתמיד ונלמד לחוות את החוויה הרצויה מתוך מקום של מלאות וידיעה שכל הפוטנציאל כבר קיים, נצליח להנכיח אותה בחיינו ונחווה שינוי מהותי במציאות שלנו.

*קישור להרצאה של אריק קנדל