רפואה משלימה מהי?

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: דן עמיר - מטפל מוסמך ע"י האגודה לרפואה סינית בישראל​

 

בשנים האחרונות קרנה של הרפואה המשלימה/אינטגרטיבית (ולא אלטרנטיבית, אין שום רצון להחליף את הרפואה הקונבנציונלית) עלתה בקרב הציבור הרחב וחלק מהממסד. אבל מהי רפואה משלימה, ומה היא כוללת?

רפואה משלימה היא שם כולל לתחום שמאגד תחתיו את כל הרפואות שהן לא הרפואה הקונבנציונלית. (רופאים יגידו- רפואה שאינה מוכחת מחקרית, למרות שלפחות ברפואה סינית יש הרבה מחקרים שמראים אחרת). 

ההכללה של כל סוגי רפואות אלה תחת שם אחד היא מטעה ביותר. הסוגים השונים של טיפולים ברפואה משלימה כוללים כמות אדירה של שיטות, תיאוריות, פילוסופיות, והן נעות בין מיסטיקה, לרפואות מאד "ארציות", ולעתים שרלטנות לשמה. דוגמאות לסוגים שונים של רפואה משלימה הן שיאצו, רפלקסולוגיה, אוסטאופתיה, הומאופתיה, נטורופתיה, רפואה סינית, הילינג, רייקי ועוד ועוד. הרעיון הבסיסי שעומד מאחורי הטיפולים פעמים רבות, יהיה ממש סותר בין הרפואות השונות. אתן דוגמה משני סוגי טיפולים כדי להמחיש את כוונתי: הומאופתיה ורפואת צמחים סינית. אני *לא* הומאופת ולכן אין לי ידע נרחב בנושא, אך אני כן מכיר את הפילוסופיה הבסיסית שעומדת מאחורי הטיפול. 

הומאופתיה היא רפואה מודרנית יחסית מהמאה ה-18 שמטפלת באדם חולה באמצעות חומר שגורם לסימפטומים *דומים* לאלה של המחלה. חומר זה עובר דילול חוזר בתוך מים, עד שהתוצר הסופי מהול עד כדי כך שלא ניתן להבחין בינו לבין המים. התוצאה של טיפול זה נסמכת על הזיכרון האנרגטי של המים. 

הרפואה הסינית קיימת אלפי שנים, והפילוסופיה שעומדת מאחורי רפואת הצמחים הסינית היא הפוכה לזו של ההומאופתיה- כלומר, (ברוב המקרים, תמיד יש יוצאי דופן) נטפל במחלה עם צמחים שהם "הפוכים" לסימפטומים של המחלה- קור נרצה לחמם, חום נרצה לקרר, לחות נרצה לייבש (או לנקז) יובש נרצה ללחלח וכו'. בנוסף לזה, המטרה של הרפואה הסינית כאשר מכינים פורמולות של צמחים (כמה צמחים ביחד) היא למצות את החומרים הצמחיים בצורה הכי יעילה, בדיוק הפוך מדילול. ישנם צמחים שמגבירים את הפעילות אחד של השני (סינרגיה),

  

צמחים שסותרים אחד את השני, ואפילו צמחים ששילוב שלהם מייצר פעולה שלישית. זוהי תורת צמחים שלמה, מורכבת, שכוללת מאות ואלפי צמחים, חיות, חרקים, ומינרלים שונים (חיות וחרקים, לצערי, לא קיימים בארץ). המיצוי של הצמחים נעשה בשיטות שונות- בישול במים, מיצוי בשמן, יין, אלכוהול (טינקטורות- מודרני יותר), הם ניתנים כאבקה טחונה, אבקה של מיצוי, מרתחים מרוכזים, טבליות ועוד. 

אין בפוסט זה כוונה להוריד מערך של רפואה כזו או אחרת. הכוונה כאן היא הסבר- המושג "רפואה משלימה" הוא כוללני מאד, כמו לומר "רכב כחול" כאשר אתם מנסים לתאר מכונית. כאשר מחפשים טיפול ברפואה משלימה, קודם צריך להבין מהם הצרכים שלכם, כמה יעילה הרפואה הספציפית שבה אתם מתעניינים עם הבעיה הספציפית שלכם, וכמובן לא להגיע לטיפול שאתם סולדים ממנו (למשל, טיפול בדיקור לאנשים שלא סובלים

מחטים, או אדם מאד מקורקע וארצי שמגיע לטיפול במשהו שבעיניו נראה מיסטי).