באיזו רפואה לבחור? משלימה או קונבנציונלית

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: דן עמיר - מטפל מוסמך ע"י האגודה לרפואה סינית בישראל​

 

באיזו רפואה לבחור? רפואה משלימה או רפואה קונבנציונלית? זוהי שאלה שלא נשאלת מספיק. 

יש הרבה סוגים שונים של רפואה. הרפואה המערבית היא אחת מהן, היא פועלת בשפה משלה (רפואה שמבוססת על מחקר), והיא המובילה היום כרפואה "עיקרית". בתוך העולם הזה יש מי שמזלזלים ברפואה הסינית ומנסים להכתים אותה. 

גם מהצד השני, לצערי, יש את אותה בעיה. מטפלים ברפואה משלימה (גם סינית) שדוחים את הרפואה המערבית, את השפה המדעית ולעתים בלי לשים לב גם דוחים את המדע. 

האמת, כרגיל, נמצאת במקום כלשהו באמצע. הרפואה המערבית קידמה את האנושות בצורה מעוררת השראה- אנטיביוטיקה, תרופות לכאב, הרדמה וכירורגיה, חיסונים (כן, אני בעד חיסונים, אנא לא לסקול אותי), היגיינה, הדמיות, ועוד ועוד ועוד. 

הרפואה הסינית, קיימת אלפי שנים, וצורת ההסתכלות שלה על פתולוגיות היא שונה מהרפואה המערבית, מכיוון שאנו מתבוננים באדם כיחידה שלמה, ובאים מתוך הבנה בסיסית שאותה מחלה אצל אנשים שונים תטופל בצורה שונה. אנו משלבים כלים שונים שיש לנו (ברפואה סינית הכלים יהיו דיקור, צמחי מרפא, טווינא או שיאצו, כוסות רוח, תזונה ושינוי אורח חיים ועוד) כדי להביא את האדם למצב של איזון, ולא רק לטפל בסימפטומים. 

אין רפואה אחת *נכונה*. מה שאני תמיד אומר לסטודנטים שלי- צריך להשתמש ברפואות השונות בצורה מושכלת. לדוגמא- (וזו דעתי בלבד!)- אם לאדם יש כאב ראש פעם ב... אני לא רואה שום בעיה לקחת תרופה נוגדת כאב. אבל אם אותו אדם סובל מכאבי ראש כרוניים וכל יום או יומיים צריך לצרוך תרופה- כנראה שיש שם משהו קצת יותר עמוק, ויש צורך לטפל בשורש ולא בהתבטאות שהיא כאבי הראש. עוד דוגמא- אם אדם חווה התפרצות של הרפס על השפתיים פעם או פעמיים בשנה- אני לא רואה שום נזק בשימוש בזובירקס או אחת מהמשחות השונות שמטפלות בצורה מדהימה בפצע. אבל אם אותו אדם חווה התפרצויות קשות כמה פעמים בשנה, שוב, כנראה יש משהו עמוק יותר שדורש טיפול בשורש- הוא לא ירפא מהרפס (זה וירוס שקיים בגוף לנצח ברגע שנדבקים), אבל כן אפשר להביא את האדם למצב שהוא חווה פחות התפרצויות בצורה משמעותית, וההתפרצויות יהיו קלות הרבה יותר. 

לכל רפואה היתרונות והחסרונות שלה. לפעמים, הבחירה להתעלם מהיתרונות של הרפואה הקונבנציונלית עלולים להיות מסוכנים, ואותו דבר גם לכיוון השני. נתקלתי לא מעט במטופלים שממש דוחים את הרפואה המערבית, וכמובן גם במטופלים שקיבלו טיפולים שיהרסו להם את הבריאות בשביל משהו שאפשר בהחלט לטפל בו ברפואה משלימה.

אז איך יודעים? לפעמים אפשר עם קצת היגיון להבין מה נדרש מבחינה טיפולית. גם ניתן ללכת לרופא, לקבל אבחנה ואז להחליט באיזו רפואה להשתמש כדי לטפל באבחנה הזו.

לפעמים רצוי להתייעץ. יש רופאים שמכירים ביתרונות של הרפואה המשלימה ומפנים מטופלים לשם. אם הרופא לא "משתף פעולה" ניתן גם להתייעץ עם מטפל. ועכשיו החלק החשוב- למטפלים ברפואה סינית יש לא מעט מידע רפואי קונבנציונלי. שליש משעות הלימוד במסלול *4 שנתי* במכללה *מוכרת* מוקדש ללמידה של רפואה מערבית. את השיעורים מעבירים רופאים צעירים ונמרצים. מי שמטפל כבר תקופה, יודע אפילו יותר מכיוון שאנו כל הזמן חשופים למידע רפואי. לשם הרפואה המשלימה הולכת- אינטגרציה עם הרפואה המערבית. הסיבה שמלמדים כל כך הרבה שעות לימוד של רפואה מערבית היא לא כדי שנתחיל לאבחן במקום רופאים- אלא כדי לזהות את המצבים שבו המטופל צריך לראות רופא. לזהות מצבים מסוכנים, ולדעת לזהות נורות אדומות. תפקידנו הוא לתת למטופל את הטיפול שהכי מתאים לו ברגע זה- לפעמים, הטיפול הנכון יהיה ברפואה הקונבנציונלית, ולפעמים במשלימה. 

לסיכום:

1. אל תסמכו בעיניים עצומות על מישהו קיצוני לכיוון כלשהו. אין אמת מוחלטת באף אחת מהרפואות, ואף אחת מהרפואות השונות לא יודעת לפתור כל דבר שמגיע אליה.

2. שאתם כן בוחרים ללכת למטפל ברפואה סינית- ודאו למי אתם מגיעים! איפה הוא למד (יש רשימה של מכללות שמוכרות על ידי האגודה לרפואה סינית בישראל, והן רק אלה שעומדות בסטנדרטים מחמירים של שעות לימוד ונושאים), וכמה זמן למד! המקצוע לא מוכר ולכן יש אינסוף פרצות ששרלטנים בשמחה נכנסים אליהם. **אין דבר כזה ללמוד רפואה סינית בפחות מ-4 שנים**