טיפולי פוריות ורפואה סינית

מאת: דן עמיר

בשנים האחרונות יוצא לי לטפל לא מעט בנשים שעוברות טיפולי פוריות הזרעות ו- IVF (הפריה חוץ גופית), או שמנסות בצורה טבעית ועדיין לא התחילו טיפולים. זהו תחום רגיש שדורש הכרה של התרופות, את הפרוטוקולים שרופאים משתמשים בהם, ואינטגרציה של הרפואה המודרנית עם הרפואה הסינית. כמו כן צריך להכיר היטב את המערכת הגינקולוגית ואת התהליכים שמתרחשים שם, כדי שיהיה אפשר לשלב בצורה מרבית את הטיפול בדיקור וצמחי מרפא יחד עם הטיפולים הקונבנציונליים. 

 

אך יותר מכל, בשנים אלה הבנתי כמה התהליך עלול להיות קשה לנשים שעוברות אותו ובמידה פחותה אך גם מאד חשובה הקושי של הגברים שנמצאים לצד האישה בתהליך. הקושי מתבטא גם ברמה הפיזית וגם ברמה הנפשית. תחושות של תסכול, כעס, עצבות, לעתים ביקורת עצמית ותחושת ערך עצמי נמוך, וזוגיות שנקלעת למהמורות בעקבות התקופה הלא פשוטה. 

 

חשוב מאד שיהיה מי שילווה את האישה מבחינה מקצועית, בריאותית ונפשית. מטופלות שלי יודעות שיש להן את הטיפול פעם או פעמיים בשבוע, בו הן יכולות לפרוק, לשאול שאלות בקשר לטיפול גם מחוץ לשעת הטיפול, בקשר לתרופות או לפרוטוקול (הרופאים כמובן לא זמינים כל הזמן), וגם להתלונן, לבכות, לצחוק, ותמיד לקבל תמיכה, אוזן קשבת, לפעמים עצות או שיקוף מאדם אובייקטיבי, או פשוט לנמנם אם בא להן, הרחק מכל ה"רעש" שיש בתקופה הזו.

 

מעבר לכך שהטיפולים יכולים לעזור להגיע לכמות טובה יותר של זקיקים, ולעיתים אף להשפיע על האיכות שלהם (בטיפול ממושך יחסית), גם עצם זה שיש מי שמלווה את האישה בתהליך יכול לעזור להשיג תוצאות טובות יותר. אין משהו יותר מרגש ממטופלת שהרתה בעזרת הטיפול ולקבל תמונה שלה עם התינוק אחרי הלידה🙂

מה שחשוב הוא להגיע לטיפול ברפואה סינית לפני שמתחילים הטיפולים כיוון שלפעמים אפשר לעזור להרות בצורה טבעית עם טיפול! כך אפשר יהיה להגיע לטיפולים הקונבנציונליים בצורה אופטימלית. גם להגיע אחרי סבב ראשון שלא הצליח יהיה הרבה יותר טוב מלהגיע לאחר 4-5 סבבים (וגם אז אפשר לעזור!).

אם אישה התחילה טיפולים בגלל מחזוריות לא סדירה, חשוב שתדע רפואה סינית יודעת להסדיר מחזוריות בצורה *מדהימה* בעזרת דיקור וצמחי מרפא. 

במילים אחרות, לרפואה הסינית יכולת מלאה למנוע את הגעתה של אישה לטיפולי פוריות, ואפילו להימנע ממעקב זקיקים כדי לדעת מתי הביוץ.