הטיפול בדיקור סיני

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: דן עמיר - מטפל מוסמך ע"י האגודה לרפואה סינית בישראל​

אחד הדברים היפים ביותר בדיקור סיני הוא היכולת להשפיע על מקומות שונים בגוף על ידי דיקור מרוחק ממקום הבעיה. מטופלים שחווים דיקור בפעם הראשונה בחייהם, הרבה פעמים יצפו- בטבעיות- שהמטפל ישים מחט איפה שכואב. ואכן, הם צודקים, כי זו אחת הטכניקות הבסיסיות ביותר בדיקור- איפה שכואב, יש נקודה. אבל, מטפלים רבים מעדיפים להשפיע על הכאב, או בעיות אחרות, ממקומות מרוחקים יותר על הגוף- למשל לדקר את היד לכאבי גב או ברך, או לדקר את היד או הרגל שיש כאב ראש.

 

היכולת הזו שיש לדיקור נובעת ממערכת ה"מרידיאנים"- ערוצים שפרוסים על כל הגוף ונמצאים במקום הכי שטחי וחיצוני ועד למקום הכי עמוק ופנימי. כמטפלים, אנו מכירים את ה"מפה" הזו, שמורכבת מערוצים ראשיים, ועוד הרבה ערוצים משניים, חיבורים והתפצלויות, ויודעים לגשת לבעיה מכל מיני מקומות שונים.

 

הרבה פעמים, מטפל יבחר לטפל רחוק מהמקום הכואב, ולא לבוא ולהכאיב יותר באותו מקום. כמובן שגם דיקור מקומי מאד עוזר, לפעמים יותר מכל דבר אחר, אבל מה שחשוב אלה האופציות השונות שיש לי כמטפל שלמד שנים רבות ומטפל שנים רבות.

אני מאד מעריך רופאים ואת הרפואה המערבית, כמו כן אני מצפה מעצמי ומהקולגות שלי לדעת מתי המקרה שמולנו הוא מקרה שדורש רופא קונבנציונלי.

דיקור סיני הוא לא טיפול נטול כאב, אבל אם יש כאב, הוא נסבל, מרגיש "נכון" ו- "מרפא". 

אין שום חוק וסדר בתחום הזה, ואנשים חייבים להבין שרפואה טבעית עלולה לפגוע- צמחי מרפא ותוספי מזון עלולים להיות מסוכנים אם לא ניתנו על ידי אדם שלמד כמו שצריך, דיקור עלול להיות מסוכן אם הוא לא נעשה על ידי מישהו שלמד והשתפשף הרבה זמן לפני ששחררו אותו לציבור הרחב (כמו שהמכללות המוכרות על ידי האגודה הישראלית לרפואה סינית עושות במשך 4 (!) שנים- וגם זה לא מספיק- את זה אני אומר כסטודנט לשעבר ומורה בהווה).