דיקור בהריון

בלוג ומאמרים - מרכז XIN

מאת: דן עמיר - מטפל מוסמך ע"י האגודה לרפואה סינית בישראל​

אחת השאלות שאני נתקל בהן הכי הרבה (לרוב בפליאה)- מה, אפשר לעשות דיקור בהיריון?!

אז כן. אפשר ואף רצוי לעשות דיקור בהיריון (כל עוד יש במה לטפל). אני יודע שיהיו הרבה מטפלים שלא יסכימו איתי, יש אסכולות שבהן לא מדקרים בטרימסטר הראשון בכלל, ויש כאלה שלא מדקרים כל ההיריון. 

לא מעט מחקרים נעשו על דיקור בהיריון, ולא משנה מה בדקו או מה הייתה תוצאת המחקר- תמיד בדקו את בטיחות הדיקור על האם והעובר. תמיד נמצא שהדיקור הוא טיפול בטיחותי לאם ולעובר. כמובן שיש נקודות מסוימות ואזורים שלא דוקרים, רק צריך לוודא שמגיעים למטפל/ת שיודעים מה הם עושים. 

אחת התופעות הנפוצות ביותר בטרימסטר הראשון היא בחילות והקאות (לפעמים זה גם נמשך כל ההיריון). דיקור היא האופציה הכי טובה לטיפול כי האישה מוגבלת *מאד* בתרופות שמותר לה לקחת, ובינתיים היא לא מצליחה לאכול ואף מאבדת משקל בטרימסטר הראשון. דיקור ממש יכול לעזור. זה לא אומר שהאישה עכשיו תלך לרקוד בשדות, אבל הדיקור בהחלט יכול להוריד בחילות קשות למשהו נסבל, ואף לגרום לתחושת רעב, ובחילות יותר קלות יש ביכולתו כמעט ולהעלים. 

עוד דברים שדיקור יכול לטפל בהם בהיריון- פריחות ואלרגיות עור שפתאום מופיעות, עייפות גדולה, לחץ, הכנה ללידה (משבוע 37- כדי שהכל יזרום חלק), היפוך עובר שלא התהפך, התקררויות, עצירות, כאבי גב וכאבים אורתופדים, זירוז לידה ועוד ועוד. 

ההיריון מאד מגביל באפשרויות טיפול ברפואה מערבית, ולכן חשוב מאד שתדעו (ותיידעו) שדיקור מאד בטוח ומאד יעיל בתקופת ההיריון- מתחילתו ועד סופו!!!