הכי חשוב זה הבריאות

מאת נעמה ברנס

"הכי חשוב זה הבריאות"

המשפט הישן והטוב מראה שוב היום כמה חשוב לשמר את הטוב שקיים. כל יום קצת. אם בתזונה, פעילות גופנית, נשימות ומדיטציה, שלווה שמחה ורוגע. כל דבר שיכול לשמור על עצמינו בריאים פיזית ונפשית.

ברפואה הסינית מדברים המון על מניעה של גורמי מחלה. רפואה מונעת היא הבסיס להחלמה, היא התרופה. כמו לשטוף ידיים, כמו תזונה נכונה, כמו פעילות גופנית , נשימה ותחזוקה נכונה של הגוף, כמו צעיף בחורף להגנה על הצוואר.

הטאו (הדרך) מלמד אותנו לראות את הדברים זורמים בצורה הטבעית בביוריטמוס של הטבע. חורף ואביב, קיץ וסתיו. הכל חולף, כמל ומתחדש בצורה הכי טבעית ונכונה.

גם כשבאים מולנו אתגרים חדשים, קשיים מציאותיים, משברים נפשיים או פולשים זרים (כמו וירוס או חיידק) נדע ונסמוך על הטאו, נשאר יציבים, שמורים, מוגנים וממשיכים לחזק את בריאותנו. "גם זה יעבור".

כאשר פולש מנסה להיכנס למערכת הפנימית שלנו, במצב אופטימלי תופעל מערכת החיסון לזיהוי הגוף זר ותתחיל להדוף בכל הכוח. בדיוק כמו בטבע אצל החיות שמגיע פולש שמנסה להשתלט, כך בני האדם, ככה כל תא ותא בגוף.

איך מרגישים פיזית שמערכת החיסונית נכנסת ל"מתקפה" כשפולש חודר?

חום וצמרמורות, עייפות, הזעה, כאבי גרון. במקביל הפולש מנסה להמשיך את דרכו, לחדור פנימה אל עבר מערכות פנימיות עמוקות יותר. הריאות, (יכול להיות שיעול, ליחה ותסמיני נשימה) ויכול להמשיך למערכת העיכול (שלשולים) ולמערכת הדם.

הגיוני וטבעי להרגיש רגשות של חרדה, פחד ולחץ, בלבול ועייפות כאשר המצב החיצוני לא יציב. אנחנו יצור סתגלן ו"בסוף מתרגלים להכל", עם קבלה והבנה, עד שיחלוף וגם למצב חדש נתרגל שוב.

יחד עם הקבלה, אנחנו מצידנו צריכים להשתדל לעשות את המיטב כדי שהמערכת תעבוד כמו שצריך.

"לשמור על הבריאות" זה כל יום, בכל גיל, בכל שלב בחיים, לכל אחד. אחד מאבני היסוד של הרפואה הסינית היא שכל אחד עובר את מסע הטאו המיוחד והאינדיבידואלי שלו. גוף אחד שונה מהשני. מסע חיים שונה מאחר וכן פולש שפלש לגוף אחד, התגובה לא תהיה בהכרח דומה לזה של חברו.

אחד שחווה חוסר מתמשך בערכים תזונתיים או חולשות של מערכות שונות, מולד או נרכש עם השנים, יגיב אחרת מאחד עם תכונות של עודף מתמשך כמו צריכה עודפת של מזון מתועש או גם חולשה של מערכות שונות מולד או נרכש עם הזמן. תלוי גם "גנטיקה" או "קונסטיטוציה", דרך חיים, שמירה על תזונה ופעילות גופנית ועוד.

לתרבות הסינית והרפואה הסינית בפרט, דרכים רבות לשמר על אורח חיים בריא כדרך חיים, שימוש בכלים שונים  כמו דיקור, כוסות רוח, מוקסה (צמח מרפא) שבא לידי שימוש בצורות שונות, תזונה מותאמת אישית בזמנים מסויימים, התייחסות רבה לעונות השנה, אנרגטיקה של המזונות והתייחסות לפתולוגיות שונות באדם, צ'י קונג-פעילות גופנית יומיומית המחזקת את הגוף, שומרת על זרימת חמצן, דם וצ'י בגוף, פינוי יעיל של פסולת מהגוף, שומרת על איזון פיזי ומנטלי.

טווינא- שיטת עיסוי סיני עתיק ויעיל לטיפול ומניעה פתולוגיות אורטופדיות ופיזיות.

אז חברים, לשמור על הבריאות זה כל יום, בכל גיל, בכל שלב בחיים ולכל אחד

תודה רבה - נעמה ברנס