שם מקורי (ביסוס היסטורי) :  ”Sour Jujube Decoction  "Suan Zao Ren Tang

האיבר: כבד, לב.

 

אלמנט: עץ, אש.

 

מצב אנרגטי ומצב איברים:

חסר Yin בכבד ובלב, חסר דם.

 

פעולה עפ"י רפואה סינית:

מזינה את הדם, מרגיעה את הנפש (Shen and Hun), מפיגה חום מרגיעה אי שקט, מטיבה שינה.

  

 

לפי הקלסיקות הסיניות ,נאמר שהנשמה השמימית (Hun) נמצאת בעיניים במהלך היום ונחה בכבד בלילה בזמן שהעיניים עצומות. כאשר ישנו מצב של חסר דם הכבד, לנשמה השמימית אין מקום כדי לנוח בו. לפיכך, נאמר שהיא מרחפת ותועה. עליה זו של ה- Yang גורמת לתחושה של חרדה או ניעור, חוסר יכולת להירדם, חלומות מופרזים ומחשבות מפוזרות שאינן נפסקות. מצב זה נחשב לחמור יותר מאשר אינסומיה פשוטה, משום שחסר דם הכבד אינו יכול לרסן את ה- Yang. במחזור היצירה (Sheng) של חמשת האלמנטים, העץ הוא האם של האש המזינה את בנה, אך אם האם נמצאת בחסר, היא יכולה להוביל לחסר דם וחסר Yin בלב, עם חרדה, עצבנות, פלפיטציות, סחרחורות והזעה לילית..  דפוס זה הנקרא: Xu Fan / חסר מעצבן, נפוץ מאד במטופלים שהם במצב מתח ועבודת יתר וכן גם מרוקן פיזית ורגשית. הוא יכול גם להופיע בנשים לאחר לידה, ובמטופלים אשר איבדו דם רב מטראומה קשה או ניתוח, וכן כאשר חום רע הזיק ל- Yin.

Zizyphus Sleep Formula מזינה את דם הכבד והלב ומזינה את ה- Yin, מטהרת חום מחסר ומרגיעה את הנשמה השמימית ואת הנפש/רוח (Shen).

 

אינדיקציות:

אינסומניה (הפרעות שינה) שינה לא שקטה, חלומות מופרזים, חרדה, עצבנות סחרחורות או וורטיגו, מתכונת מנופאוזה (גיל המעבר-הפסקת ווסת), אינסומיה לאחר ניתוח ועצבנות, ובכי לילה בילדות.

 

דופק:

תילי וחוטי, יתכן מהיר.

 

לשון:

אדמומית, יבשה.

 

מקבילה בנקודות דיקור:

Ht 7, Pc 7, Kid 3, Kid10, Sp 6, Sp 10, Liv 3, Liv 8, Ub 15, Ub 18.

 

מנה סטנדרטית:

2-3 טבליות עד שלוש פעמים ליום כנדרש. במצבים אקוטיים, תדירות המינון תקבע עפ"י המצב. מינון גבוה יותר ראוי להינתן לפני השינה.

 

מקור ופיתוח הפורמולה:

Jin Gui Yao Lui / עקרונות מהתיבה המוזהבת (The Golden Cabinet), Zhang Zhong Jing 219 לספירה.

 

רכיבים:

 

Suan Zao Ren (Chao)

Sour Jujube Seed – Zizyphus Spinosa Semen

המרכיב מתוק, חמוץ וטמפ' ניטראלית. הוא נכנס לערוצי (מרידיאני) כיס המרה, לב, כבד וטחול. Suan Zao Ren  מזין את Yin הלב ודם הכבד, משקיט את הנפש ומונע הזעה לא סבירה.

 

Chuan Xiong

iuchuan Lovage Root  S– Ligustici Wallichl Radix

המרכיב חריף וחמים. הוא נכנס לערוצי (מרידיאני) הכבד, כיס המרה ומעטפת הלב. Chuan Xiong מאיץ את הדם ומקדם את תנועת הצ'י. מסלק רוח, משכך כאב וטוב לכאבי ראש.

 

Fu Ling Kual

Poria Cocos Fruiting Body – Porise Cocos Sclerotlum

המרכיב מתוק, תפל וטמפ' ניטראלית. הוא נכנס לערוצי (מרידיאני) הלב, טחול וריאות. Fu Ling מקדם שיתון והודף לחות החוצה. מחזק את הטחול, מהרמן מחמם אמצעי, מתמיר ליחה, משקיט את הלב ומרגיע את הנפש.

 

Zhi Mu

Anemarrhenae Asphodloides Rhizoma – Anemarrhena Rhizome

המרכיב מר וקר. הוא נכנס לערוצי (מרידיאני) הריאות, קיבה וכליות. Zhi Mu מפיג חום ומנקז אש, מעשיר Yin, מחלחל מצבי יובש ומייצר נוזלים.

 

Gan Cao

Glycyrrhizae Uralensis Radix – Chinese Licorice Root

המרכיב מתוק וטמפ' ניטראלית. הוא נכנס לכל 12 הערוצים (מרידיאנים). Gan Cao מחזק את הטחול ומגביר את הצ'י, מלחלח את הריאות ומפסיק שיעול, מפיג חום ומפחית רעילות חום, ממתן עוויתות ומשכך כאב, ממתן ומהרמן צמחים אחרים.

 לכל שאלה, השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  • Facebook Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon

אתר זה מספק מידע בלבד ואינו מהווה התוויה רפואית ו/או תחליף לכל טיפול רפואי/תרופתי אחר

בכל שאלה רפואית על המשתמש להיוועץ ברופא המטפל