Green Goodness

ניקוי אביב או ניקוי כבד?

מה מנקים, איך ואיך יודעים שניקינו טוב? 

רפואה מונעת מתחילה בהכנת הגוף להסתגלות מחודשת לקראת כל עונה. 

במהלך עונת החורף אנו מוציאים פחות אנרגיה תנועתית. אנרגיה זו מאפשרת לנו לנצל ולשרוף עודפים תזונתיים אותם אנו צורכים ביום יום. עודפים אלו נאגרים בגופנו ומאיטים את קצב הפעילות ובכך מתאים את עצמו הגוף להתנהלות הטבעית של החורף. 

מאת: עומר והב מטפל ומורה לרפאה סינית 

 

בכתבים הסינים נאמר:"מי שלא שומר על חוקי העונה יסבול מתופעות העונה שאחרי". בעונת האביב אנו נכנסים לתקופת מעבר. המעבר לעונת הקיץ החם. זה הזמן שגופינו דואג לנקות עודפים מיותרים שנאגרו בחורף ומונע מהם להכנס איתנו לעונה החמה, הוא מסגנן לעצמו הרגלי תזונה חדשים ומטבוליזם שונה המתאימים לעונה ואנרגיה חדשה. 

ניקוי המאגרים מתחיל בכבד. הכבד אחראי בין היתר על עיכול השומן בגוף. התקעות של הפעילות השוטפת של הכבד תגרום על פי הרפואה הסינית לעוד מגוון תופעות כגון:

עצירויות, שילשולים, דלקות מעי, IBS, גזים, נפיחויות, השמנה, שומנים בדם וכולסטרול גבוה, בעיות עור שונות, בעיות קשב, ריכוז, אלימות (בעיקר בילדים), קשיי שינה , הזעות, ריח גוף חזק וסטרס.

הכבד הוא מעין שואב אבק שעל מנת שפעולת השאיבה שלו תהיי מיטבית רצוי שיהיה ריק מלכלוך וכן אנו מנקים את מסנניו. בגופינו פעולת הניקוי היא פעולה מטבולית הבנויה מתזונה ספציפית וצמחי מרפא המאפשרים את התהליך.
 

השימוש הנפוץ הוא בצמחים הירוקים הגדלים ראשונים בעונת האביב כחלק חשוב בתהליך: הסרפד, גדילן מצוי, שן הארי  ועוד מגוון עשבי שדה הנפוצים סביבינו. אנו יודעים על ריכוז גבוה של כלורופיל הקיים בעלים אלו התורם לניקוי הכבד והדם משומנים ורעלנים שונים. חומר נוסף החשוב בתהליך הניקוי הוא הציטכרום P450, אשר משמש לפתיחת תעלת הניקוז של הכבד והוא נמצא בגופנו ובטבע בריכוז פוטנציאלי באשכוליות ובזרעי הגדילן.

 

עלינו לזכור! שבתהליך ניקוי הכבד, נשפכים הרעלנים לדם ואותם אנו מתורגמים  ל"תופעות לוואי"  שיתבטאו בתופעות כגון: כאבי ראש או עצבנות יתרה, פריחה על העור או גרד, כאבים בצידי הגוף, התנפחויות של בלוטות לימפה ואף לעליית חום. אך אל דאגה! כל התופעות הללו הן הכרחיות לתהליך הניקוי וחשוב מאוד שעודפים אלו אותם אנו מנקים ימצאו את דרכם החוצה מהגוף ולא יחזרו שוב לסינון הכבד ולאגירה חוזרת. על כן הכרחי לשתות הרבה מים ולשתן את העודפים הללו מהגוף. במידה ותופעות אלו בלתי נסבלות ניתן להוריד במינוני הצמחים ואף להפסיקם, ולהמשיך במתינות את הניקוי עד סופו.

 

חשוב! להמנע מתהליך ניקוי הכבד אם מעורבים תרופות במרשם רופא.

אין לצרוך תוספי תזונה במהלך הניקוי.

על כל תופעה כדאי לפנות למטפל המנחה.

 

את תוצרי הניקוי אנו מפנים בעזרת המערכת הלימפאטית למערכת השתן והחוצה. בלוטות הלימפא מפוזרות בחלל הגוף ומתרכזות בפרקים הגדולים של הגוף (בית השחי, ומפסעות), עלינו לדאוג שינוקזו כראוי על ידי תנועה ומתיחות של פרקים אלו (הליכה ומתיחות) ושילוב צמחים מנקזים לימפאתים: (דבקה זיפנית, שן הארי). כלל הפסולת עוברת לכליות לסינון ואחר כך החוצה דרך השתן, עלינו לדאוג לכליות ולשמור שלא ייתקעו חתיכות פסולת גדולות אשר יקשו ואף יפגעו בתהליך הסינון ובכוחן של הכליות. על כן חשוב לשתות הרבה מים ולהוסיף צמחים עדינים המעודדים שיתון (פטרוזיליה, תה ירוק).

מומלץ לשלב תמציות צמחים אשר מעודדות את תהליך הניקוז הלמפאתי.

 

את תהליך הניקוי אני מקביל לדרך שבה אנו מנקים את ביתינו, בשלושה שלבים. קודם אנו מוציאים את כל מה או מי שמלכלך (מוציאים את הזבל, מרימים רהיטים ומוציאים את הילדים מהבית) זהו שלב ההתארגנות, אחריו אנו מתחילים את פעולת הניקוי וכמובן אנו משתמשים בחומרי ניקוי (לא מספיק רק מים), גורפים את המים המלוכלכים לביוב וממתינים להתיבשות, לאחר מכן שלב הסידור, סידור הבית מחדש מוכן להפעלה.
 

שלב 1 שלב ההתארגנות:

ניקח לנו בין שלושה ימים לשבוע בהם אנו נמנעים ממזון תעשיתי: חומר משמר, מוצרים מן החי שאינם אורגנים, ממתקים. ללא אלכוהול, עישון, תוספי תזונה וסוכר לבן לצורותיו. . שתיה של תמציות צמחים יעודיות לפתיחת הניקוז הלימפאתי.

שלב 2 שלב הניקוי:

התזונה מצטמצמת לאורז בסמטי/ קינואה/ דוחן, שעועית מאש מונבטת (ראה המלצות כלליות), תפוחים ירוקים, עלים ירוקים למיניהם, אצות, תה ירוק והרבה מים. זה הזמן לחומרי הניקוי קרי צמחי המרפא. פורמולת צמחים בעלת הרכב צמחים התומך בשלושת הפעולות: ניקוי הכבד, ניקוז לימפאטי, וקידום שיתון אותה יש לצרוך לאורך כל שלב הניקוי, שיערך בין שבוע ל- 21 ימים. 

המלצתינו : de-toxin 

 

שלב 3 שלב הסידור:

יימשך כשבוע ובו נחדול עם השימוש בצמחי מרפא ונעבור לתזונה מנחמת: בטטות, דלועים וכלל הכתומים, כמרקים או כתבשילים, אורז לבן/לחם לבן ולאט לאט נחזור לתזונה מלאה בשמירה על קוים בריאים יותר

 

 את הניקוי יש לעשות  בהתחשבות באורך חיינו ומצבנו הבריאותי הנוכחי, לסגל לעצמנו דרך שנוכל לעמוד בה.

לייעוץ אישי נוסף ניתן לשלוח פרטים במייל info@xin.co.il

בריאות שלמה  - עומר והב